Izpētot Siguldas novada tūrisma objektus, ir vērts doties arī Allažu virzienā. Maršruts, kas apvieno braucienu ar auto un dabas objektu apmeklējumu, atklās ainaviski daudzveidīgus skatus un, iespējams, vēl neredzētus dabas objektus.
Nospraužot mērķi doties uz Allažu apkaimi, maršrutu vērts sākt no Siguldas pilsētas centra, sākotnēji apskatot arī Keizarskatu un Ķeizarkrēslu.
Pilsētas centrā ir atvērtas vairākas kafejnīcas - lai diena būtu izdevusies, iesakām līdzi ņemt uzkodas, pusdienas vai kādu dzērienu. Šeit atradīsi Siguldas novada ēdināšanas uzņēmumus, kuri akcijas “Paņem mani līdzi” laikā piedāvā izvēlēties maltīti līdzi ņemšanai.
Maršruts:
Sigulda - Ķeizarkrēsls - Ķeizarskats - Allažu Evaņģēliski luteriskā baznīca - Černausku akmens - Černausku dižozols - Sigulda
Ķeizarkrēsls un Ķeizarskats
Kā brauciena pirmo punktu apskatei iesakām aplūkot Ķeizarkrēslu un netālu esošo Ķeizarskatu, kas bijušas apmeklētāju vidū iecienītas Siguldas skatu vietas jau kopš 19. gadsimta. No skatu vietām paveras zīmīga ainava uz Gauju un Turaidas pili. Vietai nosaukumu devusi Krievijas cara Aleksandra II vizīte Siguldā un apkārtnē. Gaidot augstos viesus, Siguldas un Krimuldas apkārtne piedzīvoja vairākus uzlabojumus – tika izbūvēts serpentīna ceļš, uzcelts pagaidu koka tilts pār Gauju un Gaujas senielejas krastā ierīkota skatu vieta. Vizītes laikā cars un viņa dzīvesbiedre īpaši sagatavotā skatu vietā pie Laurenčiem iestādīja katrs vienu kociņu, iespējams, ka tās bijušas liepas. No šī laika skatu vieta tiek dēvēta par Ķeizarkrēslu, jo Krievijas ķeizars bijis sajūsmināts par brīnišķīgo ainavu, kas pavērusies no skatu vietas uz Gaujas senieleju.
Allažu Evaņģēliski luteriskā baznīca
Turpinot ceļu, jādodas uz savu auto, lai dotos nedaudz ārpus, aptuveni desmit minūšu īsā, pārbraucienā uz Allažu luterāņu baznīcu. Par baznīcas nozīmi vēsta valsts mēroga nozīmes arhitektūras pieminekļa statuss. Baznīcas jumts atgādina senlatviešu riju, arī interjera elementi baznīcas iekšpusē veidoti latviskā stilā. Padomju gados baznīcā bija ēdnīca, vēlāk tā tika izmantota kā noliktava. Šobrīd Allažu Evaņģēliski luteriskā baznīca ir pilnībā atjaunota- ir vērts izkāpt no auto, aplūkojot to tuvumā un iemūžinot to savā atmiņu krātuvē.
Černausku dižozols
Kā nākamais pieturas punkts autobraucienā ir Černausku dižozols. Tas noteikti iznes savu nosaukumu, jo ir varenākais Allažu apkaimes ozols, kas dižkoku sarakstā iekļauts 1977.gadā. Liela izmēra seni un apjomīgi ozoli uzskatāmi par sava veida mikrobiotopiem, uz kuru mizas aug bagātīgs aļģu, sūnu un ķērpju klāsts. Ozola apkārtmērs ir 6,9 metri. Kas ir interesanti - tā dobumā mīt aizsargājamās spožās skudras. Piestāj, noķer mirkli, apbrīno tā varenumu!
Černausku kultakmens
Netālu no dižozola, braucot nedaudz tālāk aiz maza līkuma, apskatei pieejams Černausku kultakmens, kas tiek dēvēts arī par Ezernieku akmeni. Laukakmens virspusē ir iedobums ar senām uguns darbības pēdām. Vēsturiskos avotos tas minēts jau 1739. gadā kā Lielais akmens, pie kura zemnieki vairākus gadsimtus likuši ziedojumus. Tas ir 1,7 metru augsts, tā apkārtmērs ir 16,7 metri. Latvijas dižakmeņu sarakstā Černausku kultakmens ieņem 79. vietu.
Sigulda
Maršrutam noslēdzoties pie Černausku kultakmeņa, atpakaļceļs ved uz Siguldu. Pēc brauciena var rasties vēlme iestiprināties vai veldzēt slāpes, tāpēc nevar aizmirst par iespēju atbalstīt vietējos un piestāt pie kāda no ēdinātājiem Siguldas novadā, kas iesaiņos kāroto maltīti līdzņemšanai. Šeit atradīsi Siguldas novada ēdināšanas uzņēmumus, kuri akcijas “Paņem mani līdzi” laikā piedāvā izvēlēties maltīti līdzi ņemšanai.